Newsletter

O mnie

Charles i Ray Eames to najsłynniejszy duet projektantów na świecie. Małżeństwo Eamesów stworzyło wspólnie ponad dziesięć projektów, które stały się ikonami. Charles Eames (ur. 1907) dorastał w przemysłowej amerykańskiej dzielnicy St. Luis. Znaczący wpływ miał na niego ojciec, architekt William S. Eames oraz praktyka w zakładzie produkcyjnym przetwórstwa stali, gdzie uczył się zasad konstrukcyjnych, rysunku i zasad architektonicznych. Wtedy też postanowił że zostanie architektem. Następnie rozpoczął studia architektoniczne w Washington University, jednak po dwóch latach zostawił je dla pracy w biurze Truebold and Graf. Po odbyciu praktyki, udał się w podróż po Europie, gdzie poznawał prace najsłynniejszych ówcześnie modernistów jak Le Corbusier czy Walter Gropius.
W 1930 roku zakłada w St. Luis własne biuro projektowe, które prowadzi z Charlesem Gray’em i Walterem Pauley'em. Niestety, z powodu kryzysu na rynku zmuszony jest je zamknąć.
Rok później rozpoczyna współpracę z Robertem Walshem. W tym czasie nawiązuje także kontakt z Elielem Saarinenem, a następnie z jego synem Eero. Dzięki ich pomocy udaje mu się wrócić na studia. W Cranbrook Academy of Art w krótkim czasie awansuje na stanowisko nauczyciela i szefa katedry wzornictwa przemysłowego. Tam też poznaje Ray Kaiser. Wspólnie z nią i Eero zdobywają pierwszą nagrodę w konkursie pt: „Organic design in home furnishing” pod patronatem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Ich projekt oparty jest na nowej technice formowania sklejki, którą to Charles i Ray Eames będą rozwijać przez następne lata praktyki projektowej.
W 1941 roku bierze ślub z Ray Kaiser, następnie małżeństwo przeprowadza się do Los Angeles, gdzie w 1949 roku buduje swój własny i pierwszy eksperymentalny dom, nazywając go „Case Study House No. 8”. Dom Eamesów, inspirowany logiką mondrianowską, odbiega od standardowego typu domu „modernistycznego”. W swojej formie bardziej przypomina pracownię niż mieszkanie. Cechują go otwarte przestrzenie wewnętrzne, duża ilość przeszkleń przy braku jednolitego rysunku fasad. Widać po nim, jak wielką pasją była dla projektantów ich praca, która nierozerwalnie związana była z ich życiem osobistym.
Ray Eames, właściwie: Ray-Bernice Alexandra Kaiser Eames (ur.1912) pochodziła z Sacramento w stanie California. Po ukończeniu college’u w Millbrook przeprowadza się do Nowego Jorku, gdzie studiuje malarstwo abstrakcyjne pod kierunkiem Hansa Hofmanna. W 1936 roku zakłada Amerykańską Grupę Abstrakcjonistów „American Abstract Artists”. W 1940 roku przenosi się do Cranbrook Academy of Art, gdzie poznaje Charlesa Eamesa. Ich wspólna pasja będzie owocem wielu dzieł sztuki. Poza wzornictwem przemysłowym Eamesowie zajmowali się także projektowaniem wnętrz, tkanin, fotografią, a nawet filmem.

W ich dorobku znajdują się m.in. krzesła: DSR, Plastic Chair, DAW Plastic Armchair oraz fotele: Lounge Chair and Ottoman, Rocking Armchair, La Chaise i fotel biurowy Alluminium Group EA.

tekst: AK
czytaj więcej