Newsletter

Biblioteka w budce telefonicznej

14.03.2013

Nazwa
Wraz ze wzrostem popularności telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych, w niełaskę popadły budki telefoniczne. Część z nich została zlikwidowana, jednak w większości miast nadal można je spotkać. Cały czas obecne w miejskim krajobrazie budki telefoniczne – pamiątka po starych, dobrych czasach – inspirują współczesnych designerów do wynajdywania dla nich coraz to nowych, kreatywnych zastosowań.
Na niezwykły pomysł wpadł nowojorski architekt John Locke. Postanowił urządzić w nieużywanej budce telefonicznej... publiczną bibliotekę! Locke przeliczył, że na ulicach Nowego Jorku jest jedynie 13 659 budek telefonicznych, podczas gdy nowojorczycy posiadają aż 17 milionów telefonów komórkowych! Na grafikach promujących swój pomysł zapytał: „Czy budka to anachronizm czy szansa?”. Nie czekając na odpowiedź, Locke zaprojektował i zrealizował drewnianą ramę z półkami, na których ustawiono książki. Wyprofilowany ruszt z drewnianej sklejki wycięto cyfrowo, a całości nadano żywych barw, aby odróżnić ich konstrukcję od szarych budek telefonicznych. Książki przynieśli okoliczni mieszkańcy, zaintrygowani inicjatywą.

Architekt potraktował projekt jako eksperyment społeczny. Sam instalował, rozkładał na półkach książki i obserwował reakcje przechodniów. Pierwsza biblioteka, umieszczona w biedniejszej dzielnicy, została opróżniona w kilka godzin i zabrana po niepełnej dobie. Mimo to, architekt nie zraził się; kolejną budkę „Dub 002” umieścił w trochę lepszej dzielnicy, blisko szkoły i ośrodka sportowego. Tym razem książki nie znikły, a pomysł zyskał aprobatę społeczności. Sam Locke tak opisuje swój pomysł, podkreślając integrującą rolę swojego projektu: „Budka może stać się szansą na zmiany w sposobie traktowania przestrzeni publicznych, pretekstem do przypadkowych spotkań i wymiany zdań z sąsiadami”.

Projekt zaprezentowany na Biennale Architektury w Wenecji w 2012 r. jest przykładem coraz bardziej widocznego zjawiska „urban hacking”, czyli wprowadzania do miejskiego krajobrazu poprawek, które zmieniają funkcję danego elementu lub stanowią krytyczny komentarz do rzeczywistości.

tekst: MAK
fot.: gracefulspoon.com