Newsletter

Cebula i Guma Balonowa

07.02.2014

Nazwa
Te zjawiskowe, organiczne lampy o miękkich kształtach to dzieło młodej projektantki Darii Burlińskiej. W swojej pracy dużo uwagi poświęca tworzywu, najczęściej pochodzącemu z recyklingu. Eksperymenty z materiałem już od dawna stanowiły motyw przewodni jej prac.
Jej główne dzieło - lampa Cebula, to produkt powstały w oparciu o fotel wykonany przez nią w ramach pracy dyplomowej.
Dzięki użyciu pianki polietylenowej lampa jest lekka, a światło które roztacza, miękkie i rozproszone.
Z obawy o przegrzanie zaleca się stosowanie do niej żarówek energooszczędnych.
Projekt był finalistą konkursu Dobry Wzór. Doczekał się także swojej mniejszej wersji o nazwie Szarlotka.

Innym dziełem Darii jest powstała ze szklanych kul lampa Cumulus Maximus.
Projekt wykonywany jest ręcznie na specjalne zamówienie, w którym indywidualnie dobierana jest ilość modułów. Magiczny efekt odbić małych płomyków światła led, zwielokrotniony jest przez wybór przeźroczystego szkła i brak dodatkowych elementów, które mogłyby odciągnąć naszą uwagę.

Guma Balonowa, faktycznie przypomina gumę do żucia w paskach. Lampa ta wykonana została z tworzywa sztucznego z recyklingu, którego skład i metoda formowania utrzymywane są w tajemnicy przez projektantkę.
Na stronie głównej autorki prezentowane są także dwie inne lampy: Remont oraz Kameleon, które także odwołują się do idei zrównoważonego rozwoju.
Idąc tym tropem, Burlińska wspólnie ze swoim partnerem z pracowni DBWT Wojtkiem Traczykiem, stworzyła stronę www.dobrzezaprojektowane.pl , na której pokazuje, jak w prosty sposób samodzielnie wykonać lampę, lub inny przedmiot.
Znajdziemy tam wazonik odlany z betonu, lampę ze zwykłego kartonu lub papierowej kuli, a także inne pomysły i inspiracje.






tekst: AK
fot.: dbwt.pl, www.hugmeproject.com