Newsletter

Gdynia Design Days 5-14.07.2013

08.07.2013

Nazwa
Właśnie zakończyła się szósta edycja festiwalu Gdynia Design Days.
Tym razem organizatorzy postawili na lokalny,nadmorski charakter.
W programie jak już pisaliśmy wcześniej (Już za tydzień Gdynia Design Days) znalazł się szereg wystaw, wykładów i spotkań z projektantami.
Na główną siedzibę wybrano wnętrze dopiero co wyremontowanego Gdyńskiego Teatru Muzycznego, nazwanego Terminalem Designu”.
Nieprzypadkowo, jego scena jest największa w całej Polsce, a dodatkowym atutem jest jej sąsiedztwo z Placem Grunwaldzkim i bulwarem nadmorskim.
W jej wnętrzu powstała konstrukcja łącząca przestrzeń wystawienniczą,warsztatową, multimedialną gastronomiczną , księgarnię i miejsce do wypoczynku.
Natomiast większość wystaw znalazła się w Pomorskim Parku Naukowo-Techologicznym.
Pozostałe wydarzenia ulokowane zostały jeszcze w ośmiu innych miejscach.
Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny, co z pewnością przyczyni się do promowania designu wśród osób na co dzień nie zajmujących się projektowaniem.








Wystawa „Współczesne Improwizacje” pozwoliła nam przyjrzeć się z bliska procesowi twórczemu pomorskich projektantów, designerów, muzyków i twórców animacji.
W dobie kultury masowej i zalewu seryjnie produkowanych przedmiotów zapominamy o wartościach jakie niosą ze sobą produkty tworzone ręcznie, z pasją.
W końcu nie wystarczy tylko spojrzeć na wyplatane krzesło,by stwierdzić jak wiele jest warte, i jak wiele czasu na nie poświęcono.

Na wystawie głównej „Na styku”, swoje prototypy zaprezentowało sześciu twórców :
Jakub Gołębiewski, Paweł Grobelny, Agata Kulik oraz członkowie Poor Design, Razy 2, Sokka i Malafor'u. Prezentujemy je na zdjęciach z szarym tłem (poniżej).
Jednym z ciekawszych okazał się projekt grupy RAZY 2 pt „Styk Dotyku”(ostatnie zdjęcie).
Wyglądem przypominający dwa kosze rybackie, w rzeczywistości stanowiące nadajniko- odbiorniki.
Praca inspirowana rozłąką marynarskiego małżeństwa, pozwala na bezprzewodowe przesyłanie najdrobniejszego nawet ruchu, dającego poczucie bliskości,jak mówią autorzy” bardziej niż skype czy sms”.

Wystawa „Design innowacyjny. rzeczy piękne i mądre” były z kolei prezentacją twórców najmłodszego pokolenia. Byli to :Aleksanda Radej, Bastian, Dominika Bigaj, Katarzyna Jaskólska, Gabriela Gajek, Justyna Zych, Natalia Sienkiewicz,Weronika Tylec Robert Kornijenko i Kinga Matusiak. Z pewnością już niedługo będzie o nich głośno.

Do ciekawych wydarzeń zaliczyć można prezentację Janusza Kaniewskiego,który pokazał wizję Gdyni w roku 2040 pt „Gdynia Fast Forward".
A na otwartych dla wszystkich warsztatach mieliśmy okazję nauczyć się projektować torby plażowe, poznać przeznaczenie tworzyw sztucznych i spróbować swoich sił w tworzeniu szablonów.






Tekst: AK
fot.: www.artattack.com.pl , www.gdyniadesigndays.eu