Newsletter

WZORY – Warszawskie Targi Designu 22.06.2013

23.06.2013

Nazwa
Design pod gołym niebem? Tak! W tę sobotę miały miejsce pierwsze w Warszawie targi, prezentujące dzieła głównie młodych, polskich projektantów.
Piękna pogoda, świetna lokalizacja i przyjemna muzyka wytworzyły iście piknikową atmosferę.

Targi odbyły się w Centrum Promocji Kultury Pragi Południe. W budynku swoje dzieła zaprezentowali m.in. projektanci oświetlenia, jednak główna przestrzeń wystawowa miała miejsce w jego sąsiedztwie – w ogrodzie z sadzawką, uprzyjemniającą spacery w upalny dzień.

Na targach prezentowaliśmy działanie naszego portalu.

Wydarzenie było także okazją do poznania wielu nowych inicjatyw, dzieł i ludzi z pasją, co podkreśla fakt, że w Warszawie i w całej Polsce wiele się w ostatnim czasie dzieje. I jest się czym chwalić. Podczas targów swoje prace zaprezentowało ostatecznie aż siedemdziesięciu trzech twórców, zespołów i firm.

Większość stanowili projektanci mebli i dodatków, nie zabrakło też osób zajmujących się ilustracją, fotografią i modą. Moją uwagę przykuły małe lampki nocne od BEZA Projekt, przypominające sowy, prawie w całości wykonane ze sklejki. Nowoczesne lampy zaprezentowali także Norla Design czy Domagała Design. Na targach mieliśmy również okazję przyjrzeć się lampom w klimacie industrialnym.
Nowe i oryginalne zaprezentowali: Lamp Attack, Heymer & Hulland oraz 1982 Początek.
Ostatnia to autorski projekt nadający zupełnie nowe oblicze starym lampom, fotelom, stolikom i wielu innym ciekawym przedmiotom.

Uwagę zwracały także „kolczaste” dywany Aleksandry Richert, przypominające krajobrazy oglądane z lotu ptaka.
A tuż przy głównym wejściu swoje prace zaprezentowała Kina Górska od Kina Ceramic Design, którymi jestem absolutnie zafascynowana. Kolekcję tworzą ręcznie wykonane przedmioty z białej ceramiki ozdobione delikatnymi dodatkami.
Mogliśmy także nabyć plakaty autorstwa Magdy Paszewskiej, kolaże w klimacie vintage, drukowane ręcznie na specjalnym papierze, przypominającym nieco zeszłą epokę.

Ale nie tylko dodatki i małe przedmioty grały tu główną rolę. Do większej skali projektów mogliśmy zaliczyć również całe serie meblowe lub ręcznie drukowane tapety do Double Room.

Z mebli szczególnie ciekawy okazał się projekt „kuchni”, składający się wyłącznie z jednej sztuki niewysokiej szafki, mieszczący w sobie wszystko, co potrzebne. Mebel autorstwa pracowni Cztery Deski doskonale odnajduje się w dzisiejszych czasach. Wolnostojąca kuchnia to idealne rozwiązanie w dobie częstych zmian, podróży i przeprowadzek.

Nie sposób opisać wszystkich wystawców targów. Z całą pewnością jednak zachęcamy do odwiedzenia ich w następnych edycjach.
Więcej o targach i wystawcach na stronie wzorytargi.pl


tekst: AK
fot.: redakcja